7 любими дейности на малчуганите от 0 до 9 месеца
Снимка: Shutterstock
Струва ни се, че през първите месеци от живота бебето само спи и яде.
Всъщност то е пълно с тревоги: трябва да докосне лицето на майка си, да бръкне с пръст в дупката в стената и да подрънка с лъжица в тигана.
За това си има обяснение.
Ако вашето мъниче все още не е развило тези навици, скоро ще стане. Всяко действие съответства на определен период на израстване.
И така, какво наистина обича да прави едно дете през първите месеци от живота си?
Когато новороденото не спи и не яде, то е много заинтересовано да гледа лицето на майка си или баща си - този, който го държи на ръце или е до него.
Има основателна причина за това: очите на новороденото се фокусират най-добре на разстояние от 20 до 40 см, тоест то ви вижда добре само когато го гушкате, люлеете или преобличате.
Снимка: Shutterstock
„Вероятно това просто е заложено от природата“, казва Лиз Елиът, доктор по философия, автор на „Какво става там?
Зрителният контакт е много важен за оцеляването. Поради това мозъкът обработва невербалната информация (очите на човек, изражението на лицето, усмивката) с такава задълбоченост.
„На възраст около два месеца бебетата са в състояние да разпознаят лицето на майка си и започват да реагират с усмивка“, казва педиатърът Таня Ремер Алтман, автор на книги за родителството.
Интересното е, че бебетата първо разпознават лицето по външни белези като коса, брадичка или форма на главата. И като пораснат, те различават любимия човек по чертите на лицето му.
Новороденото изобщо не вижда цветове, оттук и ранното му увлечение по черно-белите играчки. Способността му да различава цветове се развива постепенно след третие месец Червеният нюанс му е любим. Разпознава го по-добре от другите.
До 4 месеца заобикалящият свят вече става цветен.
„Малките деца могат да виждат само ярки цветове: червено, зелено, синьо и жълто. Ето защо е за предпочитане да купувате играчки и да декорирате интериора на детска стая в този диапазон, а не в бледи пастелни цветове. Между другото, по-големите деца, ако имат избор, обикновено също избират ярки, а не бледи цветове, “, казва Елиът.
Малки петънца по пода, леке на килима, винтче в електронната играчка – защо всички тези малки неща очароват толкова много децата?
„Тъй като новороденото може да вижда само черно и бяло, то забелязва контраста или ръбовете на обектите. То обича да гледа малки светли точки или лъч светлина. Някои бебета, когато се научат да пълзят, намират пукнатина в дървения под, за да се забавляват и са готови да я изследват с часове“, обяснява д-р Алтман.
Ако детето ви обича да играе и да барабани, ще се забавлява много като чука с лъжица по масата, тигана, да удря кубчета по пода.
Знайте, че това тропане има цел.
„То развива фините двигателни умения и затвърждава тези нови сръчности посредством повторения“, казва Джен Бърман, автор на Ръководството от А до Я за отглеждане на щастливи, уверени деца. - „Вашето дете учи причина и следствие: „Когато ударя този предмет, той издава звук.“
Детето обича да играе на криеница от много ранна възраст. Освен за забавление, играта му помага да научи важния принцип за изследване на непознатото и да приковава вниманието си към новото.
Преди 8-9 месеца детето вярва, че когато не вижда този, който се е скрил,играейки на криеница, значи той си е отишъл.
На 10 месеца бебето вече разбира правилата на играта. Крие се с удоволствие и гледа да ви изненада.
Временното изчезване на някого или нещо активизира паметта, вниманието и изследователския интерес на детето.
В допълнение, това е възможност да покаже емоции на любопитство, радост от "среща", изненада.
Интересът на бебето към огледалата е свързан с любовта му към лицата.
Бебетата виждат собственото си лице в отражението и обичат да го гледат, бъркайки го с друго дете.
„Първоначално бебето не знае, че това, което вижда в огледалата е неговото отражение. То го бърка с друго дете, затова му се усмихва и опитва да си играе с него. А по-късно рефлекторно продължава да се усмихва на себе си“, казва д-р Алтман.
На 18 месеца вече то разбира, че в огледалото вижда отражение на себе си.
Много бебета обичат да си „напомнят“ със силен глас за себе си - те крещят и пищят. Така те изучават вокалните си способности, тестват силата на гласа си.
Това е един от първите начини, по които бебетата експериментират със звуци, различни от плач (помните ли, когато плачът беше единственият начин да общуват с вас?). Освен това е начин да привлечете вниманието на мама и татко.
Ако в този момент закачливо попитате бебето: „Кой пее тук?“, То ще се зарадва и отново ще повтори своите трели.
По материали на Parents, Мона Василева
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари